انواع نان در قشم

انواع نان جزیره قشم

نان جزیره قشم

در خانه های روستای رمچاه در زمستان و تابستان بیش از ۱۲ نوع نان پخت می شود كه در اكثر آنها روغن و شكر به كار برده می شود. این نان ها را در اصطلاح محلی نان تموشی (توی مشتی)،‌نان دستی، نان رخته (Rekhte) ریخته، نان چووائی، نان لیهی، نان بالا تاوه ای، نان خمیر بدون روغن، نان تخم مرغی، نان كپوك، نان بنی و بالاخره نان كروسی می گویند.

نام تموشی (Toumoushy) : برای تهیه ی نان تموشی (توی مشتی) در ابتدا تاوه را روی پریموس می گذارند و هنگامی كه تاوه داغ شد آزد را شل و آبكی درست می كنند و آن را با دست برمی دارند و توی تاوه ی داغ می كشند و خوب پهن می كنند و بدین صورت نان پخته می شود. بعد نان را از توی تاوه نان بر می دارند و می خورند.

نان رخته (Rekhte) : برای تهیه ی نان رخته با ریخته، آرد را غلیظ تر از خمیر تموشی درست می كنند و بعد آن را را با آب سوراغ مخلوط می نمایند و آنگاه با پشت ملاقه خمیر را صاف می كنند تا پخته شود.

نان دستی : برای تهیه ی نام دستی، بعد از تهیه ی خمیر، آن را به صورت چانه در  می آورند و سپس چانه را با دست یا چوب پهن می كند و بعد خمیر را روی تاوه ی داغ می گذارند. وقتی كه روی آن پخته و سرخ شد آن را برمی دارند تا روی دیگرش هم سرخ شود. وقتی نان به اندازه ی كافی برشته شد با شاخه ی درخت خرما، مقداری آب سوراغ كه همان ماهی ساردین مخلوط با خاك سرخ و روغن آب كرده است، روی نان می پاسند و سپس نان را از تاوه درآورده و مصرف می كنند.

همچنین بخوانید :   نان های محلی قشم

نان بالا تاوه : آرد را خمیر كرده و می گذارند تا پف كرده و بالا یباید. صبح روز بعد كمی خمیر را بر می دارند و آن را خوب پهن می كنند و رویش كمی روغن می مالند و آن را تامی می كنند و دوباره خمیر را پهن كرده و با دست تو تاوه ی داغ می زنند.

نان خمیر : آرد را خمیر می كنند و مقداری شكر را با آن مخلوط مخلوط می كنند و تا صبح خمیر را می گذارند تا بماند. صبح خمیر را چانه می كنند و بعد چانه ها را پهن می نمایند و سپس توی تاوه ی داغ می ریزند و چانه را در تاوه می اندازند و صبر می كنند تا نان قرمز شود. سپس طرف دیگر نان را سرخ می كنند. در این وقت نان حاضر است. نان خمیر، كمی شیرین می باشد. نان خمیر بدون بدون را نیز به همین ترتیب تهیه می كنند، ولی فقط به آن روغن نمی زنند.

نان كروسی : چون نان كروسی از سایر نان ها كلفت تر است طرز تهیه ی آن نیز فرق می كند. برای تهیه ی این نان تاوه ی مخصوصی را كه دارای شش گودال حفره مانند است روی چراغ پریموس می گذارند. در ابتدا داخل هر شش گودال را روغن می ریزند و سپس آن را با آرد پر می كنند تا به روغن پخته شود.

در كنار تاوه كاسه ای از شیر و شكر وجود دارد كه نان ها را پس از پخته شدن در روغن در كاسه های كذكور می اندازند. نان كروسی گرد، چرب و شیرین است.

همچنین بخوانید :   لیست غذاهای محلی قشم

 نان تخم مرغی : برای تهیه ی نام تخم مرغی، آرد را هنگام خمیر كردن با تخم مرغ و شكر مخلوط می كنند و با تاوه می پزند.

نان كپوك (Kapok) : برای پختن نان كپوك در ابتدا آرد را خمیر می كنند و بعد آن را چانه چانه كرده و به تنور می زنند تا بپزد. تنور مخصوص طبع نان كپوك از نوع تنورهای كوچك است كه با هیزم گرم می شود. این نوع نان كه بیشتر از مصرف خانه تهیه می شود به ندرت در كوچه ها و بازار قشم به فروش می رسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *