عودسازى قشم

عودسازى قشم

عکس های عودسازى  قشم

تور قشم

صنایع دستی قشم

عودسازى قشم

ساخت آلات موسيقى از جمله رشته‌هاى صنايع دستى قشم است که همواره موجب خلق ظريف‌ترين و بديع‌ترين آثار دست ساز گرديده و در عين حال به استمرار و شکوفايى هنرهاى سنتى کمک شايانى کرده است.
عود يا بربط به عنوان يکى از آلات موسيقى زهى که با مضراب نواخته مى‌شود از ديرباز در ارتباط تنگاتنگ با شعر و ترانه‌سرايى بوده و به علت نواى شيرينى که دارد، پيوسته در اشعار بزرگ ايرانى از آن ياد شده است. به همين نحو و با برداشتى مشابه در ادبيات فرانسه به اين وسيله موسيقى ”اشتياق شاعرانه“ (aspiration poetique) اطلاق مى‌شود. تور قشم
براى ساخت عود با آوايى دلنشين، مهارت در ساخت و پياده کردن طرح متناسب بدنه چوبى آن نقش اساسى دارد. براى اين منظور، نوارهاى چوبى آماده شده از انواع چوب درختان گردو، افرا، زيتون و غيره را بر روى اسکلت چوبى (قالبِ ساز) با دقت و ظرافت زياد کنار هم چيده و مى‌چسبانند. تفاوت رنگ طبيعى نوارهاى چوبى ياد شده که به صورت يک در ميان يا ترتيبات متنوع ديگر پهلوى هم قرار مى‌گيرند، زيبايى و جلوه بيشترى به آن مى‌بخشد. پس از ساخت و تکميل بدنه، سازنده اقدام به سمباده‌زدن و لاک‌کارى نموده و در مرحله پايانى، سيم‌هاى مخصوص عود را که برخى از جنس پلاستيک و برخى ديگر ابريشم مى‌باشد به عنوان ”زه“ روى آن نصب مى‌نمايند.
به منظور حمايت از اين هنر ـ صنعت دستى و مردمى و ارتقاء سطح کمى و کيفى توليد. با حمايت همه جانبه سازمان منطقه آزاد قشم کارگاه مجهزى داير گرديده که تاکنون علاوه بر تحقق اهداف موردنظر، در زمينه آموزش نيز توسط يکى از استادان برجسته اين رشته (محمد رفيع اشعرى) تعدادى صنعتگر جوان به مهارت لازم براى ساخت عود دست يافته‌اند.

همچنین بخوانید :   حصير بافى در قشم سبد بافى در قشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *