جنگل های دریایی حرا قشم

جنگل های دریایی حرا قشم

درختان و درختچه هایی با اندازه های ۳ تا ۶ متر هستند که شاخ و برگ هایی به رنگ سبز روشن دارند. این درختان که در آب های شور میرویند، هنگام مد دریا تا گلوگاه در آب فرو میروند.درخت حرا در اصل کارخانه ای طبیعی برای شیرین کردن آب دریاست، چرا که با خاصیت تصفیه ای که در پوست این درختان وجود دارد، بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع میکنند. در تنگه خوران، حد فاصل بین بخش شمالی جزیره قشم و بندر خمیر جنگل دریایی حرا با مساختی معادل ۲۰۰ کیلومتر پدید آمده است که از تنوع زیستی بالایی نیز برخوردار است. این جنگل به دلیل شرایط مساعد زیست محیطی، پناهگاهی امن برای پرندگان مهاجری است که از مناطق گرمسیری به این منطقه کوچ میکنند. پرندگانی چون اگرت بزرگ، کفچه نوک تیز، حواصیل بزرگ، اگرت ساحلی، حواصیل هندی، گیلانشاه، کاکائی، سلیم خاکستری و ….

جنگل های دریایی حرا قشم

منطقه جنگلی مانگرو یا همان حرا در طی میلیون ها سال موفق به سازگاری عجیبی با آب شور دریای خلیج فارس و سواحل جزر و مدی شده اند. این گونه از گیاهان قادر به تحمل دمای کمتر از ۵ درجه نیستند و شوری مناسب برای رشد آنها بین ۲۰ تا ۳۰ در هزار میباشد.جنگل های حرا یکی از مقام ترین گونه ها در میان گیاهان محسوب میشود که با حداقل نیاز های گیاهان حرا، در امتداد کوه ها و سواحل رشد میکند. ریشه های اصلی این گیاهان کوتاه و کم عمق هستند اما از آنها ریشه هایی فرعی هم به وجود می آید که که باریک، عمودی و اسفنجی هستند و به سمت بالا منشعب میشوند و به طور متوسط تا ۳۰ سانتی متر از سطح زمین بالا تر میروند. این ریشه های هوایی به تدریج دور درخت را میپوشانند و تبدیل به شیکه ای میشوند که در این محیط باتلاقی زیستگاه مناسبی برای انواع جانداران موجود در این منطقه محسوب میشود. جنگل های دریایی حرا در طول شبانه روز ۲ بار در آب های دریا فرو میروند که در همین زمان ماهیان زیادی به طرف جنگل حرکت میکنند و صیادان محلی نیز این را به خوبی میدانند و از این موقعیت طلایی به خوبی بهره میبرند.

همچنین بخوانید :   تور قشم زمینی (ورود 7 شهریور 96)

جنگل های دریایی حرا قشم

این ناحیه جزر و مدی زیستگاه مناسبی است برای انواع سخت پوستان، ماهی ها و نرم تنان که منبع غذایی مهمی هم برای پرندگان وحشی و ماهی ها محسوب میشود. بستر مرطوب حرا، مکانی مناسب برای پرورش انواع مرغ های ماهی خوار به خصوص مرغ ماهی خوار دریایی سفید (اگرات آلبا) به وجود آورده است و از میان دیگر گونه ها، مرغ باران یا آبچلیک (کارادریده) در هنگام مهاجرت از این منطقه عبور میکند. این ناحیه در زمستان پناهگاهی مناسب برای تغذیه آبچلیک ها و پلوه هاست.

جنگل های دریایی حرا قشم

 

 

 

 

 

 

تعداد قابل توجهی  از پرندگان اروپا،آسیایی در طی مسیر مهاجرت خود به آفریقا از این منطقه عبور میکنند.این منطقه حفاظت شده به مانند پناهگاهی امن و مکانی برای استراحت پرندگان مهاجر است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید با همکاران ما در بخش فروش تور قشم سیر ۸۸۵۰۷۲۵۰ تماس حاصل فرمایید.

 تور قشم ارزان, تور قشم قیمت, تصاویر جنگل های حرا, تور جنگل های حرا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *