تاریخچه ی روستای رمچاه

تاریخچه ی روستای رمچاه

عکس های تاریخچه ی روستای رمچاه

تاریخچه تاریخچه ی روستای رمچاه

روستای رمچاه

تاریخچه ی روستای رمچاه

سکونتگاه اولیه ی مردم روستای رمچاه تا نیمه اول قرن یازدهم هجری قمری در منطقه ی زیر شهر که به آن زیر کوه نیز گفته میشود و از عمارت و آبادانی برخوردار بوده است قرار داشت، این منطقه تا رمچاه کنونی ده کیلومتر فاصله دارد.

واز روی خرابه های موجود معلوم شد که این قریه دارای یکصد خانوار بوده و اگر میانگین جمعیت آن برای هر خانواده ۵ نفر در نظر گرفته شود در حدود ۵۰۰ نفر جمعیت داشته است.و به نقلی شغل اصلی مردم آن صیادی و کشاورزی بوده و در کنار آن به دامداری نیز مشغول بودند .بنا بر روایت دیگر قدیمی ترین نسل مردمان روستای رمچاه در ابتدا در منطقه ای نزدیک کوه خربس زندگی می کردند به خاطر بالا آمدن آب دریا و آب گرفتگی روستا مجبور به ترک محل اولیه کرده و به محل کنونی نقل مکان کردند . قدمت این روستا به  ۲۵۰  سال میرسد.

این قریه بر تپه ای مشرف بر زمینان مزروعی که متعلق به ساکنین قریه بوده است قرار دارد شهر دارای یک مسجد بوده که در ناحیه ی جنوب شرقی آن قرار داشته است که هم اکنون آثار و خرابه های به جا مانده ی آن قابل رؤیت و تشخیص می باشد. این مسجد که خیلی بزرگ به نظر نمی رسد در داخل اطاق آن دو ستون قرار داشته که بوسیله ی چهار دیوار اطاق مسجد و همچنین ستون های درونی آن سقف مسجد را قائم نموده است. مصالح به کار رفته در مسجد عبارت از سنگ، گچ، گل، تخته و احیانا شکافته های درخت خرما بوده که در گویش محلی به آن تافال گفته میشود.

علت نامگذاری روستا همانگونه که از معنی و مفهوم آن پیداست بیانگر رونق کشت و زرع و وفور آب در این محل بوده است. چرا که  رمهدر اصطلاح دامداران به دویست راس گوسفند می گویند و  چاه هم همچنانکه میدانیم معنی چاه دارد. پس معلوم است که به واسطه ی وجود بیش از دویست حلقه چاه فعال معروف بوده است و این دو کلمه  رمه و چاه که به صورت جدا از هم نوشته میشده است و در حین تلفظ یکنوع ثقلیت احساس میشده است به تدریج به خاطر سهولت در تلفظ  رمچاه گفته شده است به همین جهت بعد از آن، نوشتن آن نیز به صورت سر هم تغییر یافته است.

 

منبع : سایت رمچاه http://ramchah.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *